Doğalgaz Tesisatı


DOĞALGAZ TESİSATI

Günümüzde, hemen hemen tüm dairelerde, iş yerlerinde ve fabrikalarda doğal gaz tesisatı kullanılmaktadır. Bunun temel sebebi, hem en verimli enerji kaynağı olmasından dolayı, hem de fiyat performans oranı olarak en avantajlı seçenek olmasından dolayıdır. Aslında enerji tüketimi ve ülkelerin alışkanlıkları ile alakalı olarak verimli enerji teknolojileri değişse de, ülkemizde doğal gaz seçeneği halen en tercih edilebilir seçenektir. Bu konu ile alakalı olarak daha detaylı bilgi vermek gerekirse, örneğin İzlanda’da yer altı sularıyla ısıtma sistemi yaygındır. Bunun ana nedeni hem nüfus olarak tüm evlere yer altından gelen sıcak suları aktarabilecek yapıda olmaları, hem de ülkenin soğuk yapısına bağlı olarak kolay yoldan ve en verimli ısınma sistemi olarak böyle bir teknoloji geliştirmiş olmalarıdır. Ancak, ülkemizin nüfusu ve yer altından çıkarılacak sıcak suların nüfusa oranla az olması, böyle verimli bir teknolojiyi kullanmamıza engeldir. Elektrik ile ısınma seçeneği ülkemizde aktif olarak kullanılabilir olmasının yanı sıra, fiyat performans oranı doğal gazın verdiği verimli ısınma kullanımına oranla çok daha düşük seviyelerdedir. Daha eski tip ısınma sistemleri olan kömürlü ve başka katı yakıtlı ısınma sistemleri de hem verimsiz, hem de modern binalar ile uyumlu değildir.

Tüm bu sebeplerden ötürü en verimli ve kullanımı ülkemiz için en uygun seçenek olarak evler, iş yerleri, fabrikalar ve diğer tüm toplu kullanım alanları için doğal gaz ile ısınma seçeneğini öneriyoruz. Doğal gaz sistemlerinin kurulumu, ülkemizde son derece teknolojik ve profesyonel bir biçimde yapılmaktadır. Biz de Parlak Mühendislik olarak Konya doğalgaz tesisatı alanında, hem kullandığımız gelişmiş ekipmanlarımız hem de alanında uzman olan profesyonel çalışma arkadaşlarımızla birlikte en kaliteli hizmet anlayışı ile sizlere yardımcı oluyoruz. Doğal gaz tesisatı döşeme işlemi, her kullanım alanı için farklı şekilde olmaktadır. Yani, fabrikaya uygulayacağımız sistem ile eve uygulayacağımız sistem aynı değildir. Prensip olarak ikisi de doğalgaz ile ısınma ve yakıt ihtiyacını gidermeyi amaçlar, ancak 180 m2 büyüklüğünde bir daire ile çok daha büyük bir alana sahip iş yerini ısıtmak için daha farklı doğal gaz teknolojileri kullanılması doğaldır. Parlak Mühendislik, sizin tüm istekleriniz için uyumlu olan seçenekleri size sunarak tercihinize bağlı bir hizmet anlayışı ile çalışır. Sizler için en avantajlı tesisatı sizlere önererek, tüm sorularınıza, isteklerinize ve tercihlerinize önem veriyoruz.

DOĞALGAZ İÇ TESİSATI

Hepimizin evlerimizde kullandığımız ve sayaç vanasından başlayıp, doğal gaz ile çalışan tüm cihazlarımıza kadar yapılan doğal gaz bağlama işlemi olarak tanımlayabiliriz. Yani, evimizin içindeki boruların döşenmesi, ocaklara bağlanması, kombiye bağlanması vs. gibi aşamaların tamamı doğal gaz iç tesisatı kapsamındadır. Bu işlemin yapılması çeşitli aşamalardan meydana gelmektedir. Firmamız konya doğalgaz iç tesisatı alanında da, her zamanki kalite anlayışıyla sizlere hizmet vermektedir. Doğalgaz iç tesisatının yapımı  ilk olarak proje çizimi ile başlanır. Her evin mutfak kısmı, banyo kısmı, kombinin bulunduğu alan farklı olduğu için her ev için farklı bir projelendirme yaparız. Daha sonra bu projenin gaznet tarafından onaylanma işlemini gerçekleştiririz. Proje onayıyla birlikte işlemlere başlarız. Tamamı profesyonel ve deneyimli çalışma arkadaşlarımızdan oluşan ekibimiz, çizilen projeye göre montaj aşamasına geçerler. Evlerin sayaçtan başlayıp tüm gazlı cihazlarınıza bağlantıları eksiksiz olarak yapılır. Kombi, ocak, şofben gibi doğal gaz ile çalışan bütün cihazlara güvenli şekilde doğal gaz borularının bağlantı işlemi gerçekleştirilir. Montaj işlemleri sırasında tüm malzemelerimizi kaliteli ve TSE belgeli olanlardan seçiyoruz. Ekibimizde yer alan ustalarımız da montaj işlemlerini büyük bir dikkat ve herhangi bir arızaya sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştiriyorlar.

Tesisatın kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra, onay işlemleri için de firmamız gerekli uygulamaları yapmaktadır. Tüm proje tamamlanıp, montaj aşaması başarı ile bitirilince gaznet ile iletişime geçerek projenin onayı ve kontrolü için randevu alıyoruz. Gaznet yetkilileri ve firmamızda bulunan mühendisler birlikte projenin incelemesini yapıyorlar. Kurulan sistemin proje ile uyumlu olup olmadığı kontrol ediliyor. Bunun yanı sıra doğal gaz sisteminde herhangi bir kaçak veya sızma olup olmadığına bakılıyor. Eğer proje ile kurulan tesisat uyumluysa ve herhangi bir sızma yoksa proje onaylanmış oluyor. Parlak Mühendislik, Konya daire doğal gaz tesisatı döşeme işlemlerinin yanı sıra Konya’daki fabrikalar ve daha küçük çaplı işletmeler için de hizmet vermektedir. Bu tür yerler için de aşamalar yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Ancak işlem süreleri alanın büyüklüğüne göre daha uzun olabilmektedir. Firmamız, hem daire içi doğal gaz döşeme işlemlerinde, hem de iş yerleri ve fabrikalar için yapılan işlemlerde en hızlı çalışma prensibi ile hareket eder. İşlemlerin olabildiğince hızlı olmasını amaçlıyoruz. Ancak, hızlı olmasının yanı sıra kaliteden ödün vermeme taraftarıyız. Yani, en hızlı işlemi en kaliteli ve uygun fiyatlı yapmaya çalışıyoruz. Tüm işlemlerimizi profesyonel bir şekilde ve müşteri memnuniyetini amaçlayarak yapıyoruz. Parlak Mühendislik, doğal gaz iç tesisatı kurulumunda Konya’da bulunan yetkili firmalardan bir tanesidir. Yalnızca yetkili firmalar ile işlem yapmanızı tavsiye ediyoruz.

DOĞALGAZ KOLON TESİSATI

Ücretsiz Keşif için Arayınız

Bu tesisatı kısaca tanımlamak gerekirse, dairenin kapısına kadar kurulan dış tesisat olarak adlandırabiliriz. Bildiğiniz gibi Konya’da tüm binaların önünde Gaznet kutuları bulunur, bu kutulardan dairenizin kapısına kadar olan doğal gaz tesisatı döşeme işlemi doğal gaz kolon tesisatı olarak adlandırılır. Parlak Mühendislik, Konya doğal gaz kolon tesisatı döşeme işlemlerinde de sizlere yardımcı olmaktadır. Bu sistemin doğal gaz iç tesisat kurulumundan farkı, tüm apartmanı kapsayan bir sistem olmasıdır. Yani, Gaznet kutusundan apartmanda bulunan tüm dairelerin kapısına kadar kurulum yapılır. Bu sistemin kurulumu sırasında da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar mevcuttur. Bu noktalar atlandığı taktirde, hem iş kalitesiz olacaktır hem de bina sakinlerinin güvenliği tehlikeye atılmış olacaktır. Bunlardan ilki ve önemli bir tanesi, tüm binanın doğal gazının kesilmesini sağlayan ana kesme vanasıdır. Bu vana muhakkak kullanılmalıdır. Kullanılmadığı taktirde, çıkabilecek sorunlarda tüm binanın doğal gazını kesmek daha zor olacaktır. Bunun yanı sıra, olası depremlere karşı depremde doğal gaz güvenliğini korumak amacıyla kullanılan deprem vanası da kesinlikle olmalıdır. Binaların güvenliği için bu iki vananın kullanılması bir tercih değil, bir zorunluluktur.

Dış tesisat, ya da diğer adıyla doğal gaz kolon tesisatının kurulumu da iç tesisat kadar önemlidir. İşlemler yapılırken, büyük bir dikkat ve titizlik ile yapılmalıdır. Kurulum aşamalarının tamamında ölçülerin alınması, vidalanması, vanaların kurulması gibi aşamaların hepsi profesyonellik ve tecrübe isteyen işlerdir. Konya’da doğal gaz kurulum işlemleri yetkili firması olan Parlak Mühendislik,  tüm ekip arkadaşlarını işinde uzman kişilerden seçmektedir. Çalışma arkadaşlarımızın tamamı, yaptıkları işlemleri özveri ve dikkatle yapmaktadırlar. Bildiğiniz gibi doğal gaz döşemesi ciddi bir iştir ve dikkatsizliğe gelmeyecek bir iştir. Bunun bilinciyle tüm çalışmalarımızda sizlere destek veriyoruz. Gaznet ile olan iletişimler tarafımızdan yapılıyor. Aynı zamanda uygun malzemenin seçimini de biz gerçekleştiriyoruz. Dairelerinize, fabrikanıza, işletmelerinize en kaliteli ekipmanlarla doğal gaz döşeme işlemi yapıyoruz. Konya’da doğal gaz altyapısı olan her yere profesyonel hizmet anlayışı ile destek vermekteyiz. Bize her türlü sorunuz için ulaşarak, doğal gaz kurulumu ile alakalı tüm konularda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Referanslarımız