Havalandırma


HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Globalleşen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte toplu kullanım alanlarında da çok ciddi bir artış meydana gelmiştir. Toplu kullanım alanlarının çoğalmasıyla birlikte yeni ihtiyaçlar da ortaya çıkmıştır. Geçmişte gereksiz olan pek çok ürün, günümüzde en gerekli şeylerden olabilmektedir. Havalandırma ihtiyacı da bu tür sistemlere örnektir. Önceden fabrikalar ya da benzeri işleve sahip büyük ve kalabalık alanlar daha az sayıda iken, havalandırma sistemlerine günümüzdeki kadar ihtiyaç yoktu. Ancak artan nüfus, çoğalan fabrika sayısı ve giderek artan ortak kullanım alanlarıyla birlikte, havalandırma ihtiyacı da çok ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Havalandırma sistemlerine olan ihtiyacın artması ile birlikte, havalandırmaya yönelik teknolojik gelişmeler de ciddi artış göstermiştir. Günümüzde ısıtmalı havalandırma sistemleri, fanlı havalandırma sistemleri gibi çeşitli seçenekler ortaya çıkmıştır. Tüm kurumlara ve işletmelere yönelik farklı havalandırma tercihleri de sunulmaktadır. Gıda üzerine faaliyet gösteren işletmelere, büyük çaplı fabrikalara, otoparklara, sığınaklara yönelik çeşitli havalandırma sistemleri bulunmaktadır. İhtiyaçlara göre şekillenen bu sistemlerin, yetkili firmalar tarafından ülkemizde de kurulumu yapılmaktadır. Bu sistemlerin montajını yaptırırken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey yalnızca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılmasının gerektiğidir. Yetkisiz kurumlar tarafından bu tür işlemlerin yapılmasını tavsiye etmemekteyiz.

Biz Parlak Mühendislik olarak, havalandırma sistemlerinin montajında yetkili kurumlardan biriyiz. İşimizi tüm yasal mevzuatlara uygun ve profesyonel bir çalışma anlayışı ile gerçekleştiriyoruz. Bu tür işlemlerin, amatör bir anlayış ile yapılamayacağının farkındayız. Firmamızın çatısı altında faaliyetlerini sürdüren tüm mühendislerimiz alanında uzman isimlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte, sistemlerin kurulacağı yerlerin ihtiyacı olan hava miktarının hesaplanması, hangi sistemlerin kurulacak alan için uygun olduğunun belirlenmesi, sistemin kurulacağı ortamın hacmi, kurulacak alanda çalışan insan sayısı vs. gibi çok farklı etkenler vardır. Konya havalandırma sistemleri montajı konusunda lider olan firmamız, tüm değişkenleri hesaplayıp sizlere yardımcı olmaktadır. Yani, aynı sistemi her yere kurmamız mümkün değildir. Sistemin hesaplamaları ve kullanım alanının detaylı dikkatli şekilde incelenmektedir. Bu incelemeler neticesinde de sizlere nasıl bir sistem kuracağımız hakkında rapor sunuyoruz. Sizin için en uygun projeyi ortaya koyup, uzman mühendislerimiz ve profesyonel ustalarımız aracılığı ile sistemin kuruluşuna geçiyoruz. Kurulacak alanların farklı bölgelerine farklı havalandırma sistemleri de kurabiliriz. Yani alanın genişliğine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak, birden fazla ve farklı yapıda havalandırma sistemi kurulması da mümkündür. Bizimle iletişime geçerek havalandırma sistemini kurdurmak istediğiniz yerin yapısına göre daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

OTOPARK HAVALANDIRMA

Kapalı otoparkların havalandırılması, günümüzde ruhsat aşamasında belirli bir daire sayısını geçtikten sonra, mecburiyet haline gelmiştir. Artan araç sayısı ile birlikte pek çok yerde otopark bulunmaktadır. Bu otoparklar genellikle alan kaplamaması amacıyla yer altına inşa edilmektedir. Belediye otoparkları, avm otoparkları, havaalanı otoparkları, tiyatro ve kültür merkezi otoparkları gibi pek çok otopark, bahsettiğimiz şekilde yer altına inşa edilmektedir. Otoparklar için kurulan havalandırma sistemi, hem alanın temiz hava ihtiyacını karşılarken hem de bir güvenlik tedbiri olarak kurulmaktadır. Otoparklarda bulunan araçların egsoz gazlarınının kirlilik oluşturmaması için havalandırma sistemi gerekir. Yer altında olmayan otoparklarda duman direk olarak havaya karışabilir ancak yer altındaki otoparklarda havalandırma sistemi olması gerekmektedir. Genelde jet fan dediğimiz sistem ile kurulan otopark havalandırma sistemlerini de projeye uygun olarak profosyonel ekibimizle kurmaktayız. Kurduğumuz sistem en popüler ve tutulan sistemlerden bir tanesi olan jet fan sistemidir. İhtiyaçlarınıza göre farklı havalandırma sistemlerini de kurabilmekteyiz.

SIĞINAK HAVALANDIRMA

Ülkemizin deprem kuşağında yer almasından dolayı sığınak ihtiyacı oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Hem saldırılara karşı hem de deprem ve benzeri doğal afetlere yönelik olarak ülkemizde pek çok sığınak yapılmıştır. Birçok sığınak devlet tarafından yapılmış olsa da, apartmanlarda ve müstakil binalarda da sığınaklar bulunmaktadır. Bu sığınaklar yer altında olduğu için de havalandırma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Depremlerde, doğal afetlerde, saldırılarda insanların belirli bir süre yaşaması amacıyla inşa edilen sığınaklarda ne kadar kalınabileceği net olmaz. Yani, belli bir negatif durumda yerleşilen sığınakta uzun süreli kalınması da gerekebilir. Böyle durumlar için de sığınaklarda temiz hava olduğundan emin olunması gerekir. Artan teknoloji ile birlikte, sığınak havalandırma sistemleri de çeşitlenmiştir. Sığınakların boyutuna ve yapısına bağlı olarak pek çok farklı seçenek vardır. Konya sığınak havalandırma sistemi kurulumu ve kurulum sonrası teknik destek vermek konusunda da sizlere yardımcı oluyoruz.

DEPO HAVALANDIRMA

Depolar, pek çok ürünün uzun süreli olarak saklanabileceği şekilde dizayn edilen alanlardır. Bir depo için en önemli şeylerin başında havalandırma sisteminin iyi olması gelmektedir. Depolardaki havalandırma sistemleri kalitesizse, depoda yer alan ürünlerde sorun çıkabilmektedir. Özellikle de gıda üzerine faaliyet gösteren depolarda havalandırma sisteminin varlığı ve kalitesi iki kat daha önemlidir. Deponun boyutuna ve içerisinde yer alan ürünlerin niteliğine göre farklı havalandırma teknikleri uygulanabilir. Depolar için kurduğumuz havalandırma sistemlerini, deponun ihtiyacı olan havanın hesaplanmasıyla yapıyoruz. Günlük olarak nasıl bir sirkülasyon olması gerektiğini hesaplayıp, buna uygun sistemlerin kurulumunu yapıyoruz. Depolarda havalandırma yapılırken, hava girişlerinin filtreli olması gerekmektedir. Bu şekilde ürünlerin zarar görmesi büyük ölçüde engellenmiş olur. Ayrıca, depoların yakınında araç trafiği de yoğun olabilmektedir. Bu durumda araçlardan çıkan gazlar da ürünler için ve deponun havası için olumsuz etki edebilmektedir. Konya depo havalandırma sistemi kuruluşunda da sizlere destek olan Parlak Mühendislik, bütün depolar için hizmet vermektedir. Ayrıca depolarınıza girebilecek olan tüm bu kirli havaya karşı filtreli sistemleri tavsiye ediyoruz.

FABRİKA HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Fabrikaların üretim niteliği ne olursa olsun, havalandırma açısından gelişmiş bir sisteme sahip olmaları şarttır. Hem işçi güvenliği açısından, hem çevreye verilen zararı en aza indirgemek açısından hem de ürünlerin zarar görmemesi, çalışan insanların sağlığı açısından, kaliteli bir havalandırma sistemlerine sahip olmaları büyük bir gerekliliktir. Ayrıca, fabrikalarda bulunan ekipmaların verimli çalışması için de temiz bir havada çalışmaları şarttır. Fabrikalar hangi ürünü üretirse üretsin, havalandırma sistemine ihtiyaç duyarlar. Gıda üzerine üretim yapan fabrikalar, mobilya üzerine üretim yapan fabrikalar, metal ürünler üreten fabrikalar ya da diğer ürünleri üreten fabrikalar farketmeksizin havalandırma sistemine ihtiyaçları vardır. Ayrıca düzenli olarak bu sistemlerin bakımını da yaptırmaları gerekir. Parlak Mühendislik olarak Konya fabrika havalandırma sistemi kurulumu ve bakımını da yapmaktayız. Yetkili mühendislerimiz, fabrikanızda incelemelerde bulunarak en uygun havalandırma sistemini tespit ediyorlar. Daha sonra ustalarımız tarafından fabrikanızda gerekli ölçümler yapılıyor. Size uygun olan sistem belirlenip ölçüm yapıldıktan sonra da profesyonel ekip arkadaşlarımız kurulum aşamasına geçiyor.  Kurulum bittikten sonra da sizlere teknik destek vermeye devam ediyoruz. Ayrıca belirli zamanlarda vedüzenli şekilde sistemin bakımını ve durumunun kontrolünü de yapıyoruz.

BACA SİSTEMLERİ

Baca sistemi kurulumunda bacanın boyutu ve kurulacak alanın ihtiyacına yönelik şekilde tasarlanmış olması çok önemlidir. Fabrikalar, hastaneler, oteller, iş merkezleri ve birçok toplu kullanılan alanda baca sistemi kurulması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Paslanmaz malzemelerden üretilmesi gereken bacaların yağmur, kar gibi durumlara karşı dayanıklı olması gerekir. Firmamız Konya baca sistemleri kurulumu yaparken, ürünlerin kalitesini ve her türlü mevsimde zarar görmeden çalışabileceğini garanti etmektedir. Havanın temizliği için oldukça önemli olan baca sistemleri, kullanılacağı alanın yapısına göre değişmektedir. Fabrikalarda kullanılan baca sistemleri daha gelişmiş ve yüksek standartlarda olmalıdır. Sistemin yapısı, kullanılacağı alanın genişliğine göre de değişmektir. Bizimle iletişime geçerek, kullanım alanınıza bağlı olarak baca sistemi önerisi de alabilirsiniz.


- Otopark Havalandırma
- Sığınak Havalandırma
- Fabrika Havalandırma
- Baca Sistemleri


 


Referanslarımız